Stretch fólie sú nepostrádateľným obalovým materiálom v obchodoch, skladoch, logistike a mnohých iných odvetviach. Dôvod? Či už ide o ochranu tovaru počas prepravy, zefektívnenie skladovania alebo zníženie nákladov na obalový materiál, stretch fólie poskytujú praktické riešenia, vďaka ktorým sú niekedy jednoducho nenahraditeľné. Zaujíma vás porovnanie ich výhod s inými riešeniami balenia? V tom prípade čítajte ďalej. Dozviete sa:
OBSAH ČLÁNKU
- Aké vlastnosti a výhody má stretch fólia?
- Porovnanie stretch fólie a ostatných možností v rámci obalových materiálov.
- Aké druhy stretch fólií máte na výber?
- Tipy, ako vybrať stretch fóliu pre konkrétne účely.
Aké vlastnosti a výhody má stretch fólia?
Dôvodov, prečo sa stretch fólia nachádza alebo by sa celkom určite mala nachádzať v sklade vašej predajne, e-shopu, výrobnej hale a podobne, je hneď niekoľko. Presvedčia vás o tom, že ak stretch fóliu ešte vo svojej prevádzke nepoužívate, možno zbytočne mrháte časom alebo nákladmi na obalové materiály, ktoré sú menej efektívne. Aké sú teda hlavné výhody stretch fólií, ktoré ich odlišujú od iných obalových materiálov?
Stretch fólia je elastická, avšak stále dostatočne pevná
Stretch fólie sú známe vysokou elasticitou – preto to pomenovanie stretch. A taktiež pevnosťou, čo umožňuje ich použitie na naozaj širokú škálu tovaru. Stretch fólia sa dokonca dokáže natiahnuť až niekoľkonásobne viac ako je jej pôvodná dĺžka a stále držať tovar alebo obsah palety pohromade. Napovedá o tom údaj s názvom prieťažnosť. To znamená, že nehrozí žiaden nechcený posun alebo katastrofa v podobe rozsypaných krabíc pri nakladaní paliet do kamiónu.
Čierna stretch fólia chráni nielen pred nečistotami a neželanými vplyvmi, ale aj UV žiarením
Stretch fólie poskytujú vynikajúcu ochranu pred prachom, vlhkosťou a mechanickým poškodením. Aj vďaka ich tesnej priliehavosti je tovar dokonale chránený pred vonkajšími vplyvmi, ako je napríklad dážď, sneh alebo veľmi vysoké znečistenie ovzdušia prachom a inými nečistotami. Vďaka tomu si môžete byť istý, že obal produktov nebude po doručení zákazníkovi poškodený alebo váš dodávateľ nevráti paletu s premočeným tovarom. Stretch fólia, ak je správne použitá, ho dokáže uchrániť a vám ušetriť prípadné neočakávané náklady. Výhodou čiernej stretch fólie je navyše aj to, že obsah balenia chráni pred UV žiarením, čo môžete využiť ak balíte cenné predmety alebo tovar, ktorý je na svetelné žiarenie háklivý. A nielen to. Neprehľadná čierna farba dokonale chráni obsah aj pred zvedavými pohľadmi, čo tiež niekedy padne vhod.
Dokonalý prehľad vďaka priesvitnej stretch fólii
Na rozdiel od čiernej stretch fólie, je priesvitná opakom. Nie však v zmysle zníženej ochrany. Rovnako kvalitne zvládne dážď aj skladovanie predmetov v prašnej výrobnej hale. Má však niečo, čo tá druhá nie. Jej výhodou je jej transparentnosť, ktorá umožňuje ľahkú identifikáciu zabaleného tovaru bez toho, aby ste ho potrebovali rozbaliť. A, samozrejme, prehľad v jednotlivých skladových zásobách v prípade, ak zlyhá ich organizácia a systém skladovania.
Stretch fólia – cena za obalový materiál, ktorá vás nezruinuje
Ak vás zaujímajú náklady na obalový materiál, mali by ste vedieť, že stretch fólie prinášajú možnosť, vďaka ktorej dokážete ušetriť a náklady optimalizovať. Ako je to možné? Vďaka ich schopnosti natiahnuť sa na väčšie rozmery, než by ste na prvý pohľad na rolku povedali. Znamená to, že použijete menej materiálu v porovnaní s objemovo väčšími obalmi ako sú kartónové škatule alebo iné spôsoby balenia. Veľkou výhodou je aj nízka hmotnosť, ktorá zase šetrí prepravné náklady a taktiež miesto v sklade.
Inak povedané, stretch fólie predstavujú kombináciu výhod, ktoré ich robia ideálnym riešením pre naozaj široké využitie. Ako však obstoja v porovnaní s inými často používanými obalovými materiálmi?
Porovnanie stretch fólií s inými obalovými materiálmi
Aby sme si to ešte raz zhrnuli – stretch fólie vynikajú flexibilitou, pevnosťou a optimálnymi nákladmi, ktoré potešia váš rozpočet. Samozrejme, žiadna rolka nie je nekonečná. Okrem toho poskytujú dostatočnú ochranu pred prachom, vlhkosťou a v prípade čiernej stretch fólie aj slnečným žiarením. Sú ľahké a pri transparentnej fólii jasne vidíte priamo obsah balenia alebo palety. Navyše sa s nimi veľmi jednoducho manipuluje.
Stretch fólia verzus kartónové krabice
Kartónové krabice poskytujú pevnú ochranu a sú vhodné pre krehké a ťažké predmety. Sú však nákladnejšie a objemnejšie ako stretch fólie. Ak nepotrebujete ochrániť tovar alebo predmety aj mechanicky, je stretch fólia dostatočným riešením, ako ho ochrániť.
Stretch fólia verzus bublinková fólia
Bublinková fólia je ideálna pre ochranu krehkých predmetov pred nárazmi a vibráciami. Na rozdiel od stretch fólie, ktorá omnoho lepšie zafixuje tovar k palete, bublinková fólia poskytuje ochranu len na úrovni povrchu. Preto je dôležité zvážiť pri výbere najmä funkciu fólie a podľa toho vybrať vhodnejšiu.
ŠPAGÁTY TIP: O výhodách bublinkovej fólie sme už v našom blogu písali, prečítajte si, na čo všetko sa vám môže zísť a zistite, prečo by nemala vo vašom sklade chýbať.
Stretch fólia verzus vlnitá lepenka
Jedným z riešení obalového materiálu je vlnitá lepenka. Tá síce poskytuje vynikajúcu ochranu proti mechanickému poškodeniu, avšak pri fixácii tovaru alebo predmetov vám veľmi nepomôže. Je vhodná napríklad na vytvorenie ochranných vrstiev medzi produktami. V porovnaní so stretch fóliou je menej flexibilná a taktiež náročnejšia na manipuláciu a skladovanie. Ak vás zaujíma, či sa vám oplatí, všetky informácie nájdete v tomto článku o vlnitej lepenke.
Aké druhy stretch fólií máte na výber?
Skôr, než si zhrnieme tipy pre výber tej najvhodnejšej stretch fólie, ponúkame vám krátky prehľad jednotlivých typov, ktorý vám pomôže zorientovať sa v sortimente. Stretch fólie môžeme rozdeliť podľa viacerých kritérií.
Farba fólie: Čierna stretch fólia verzus priesvitná
Ako sme už vyššie spomenuli, transparentná fólia má výhodu v tom, že dokážete ľahko voľným okom zistiť obsah na palete. Nepriehľadná čierna stretch fólia zase poskytuje dodatočnú ochranu pred UV žiarením a zvedavými pohľadmi, ktoré by mohli narušiť diskrétnosť balenia.
Použitie: Strojová alebo ručná stretch fólia
Ručná stretch fólia je ideálna voľba, ak toho balenia predsalen nemáte v dennom režime toľko (2 – 3 palety, zopár balíkov a podobne). Ľahko sa s ňou narába a navyše nie je potrebná žiadna ďalšia investícia alebo technológia a všetko je zabalené podľa vašich predstáv. Druhým variantom je strojová stretch fólia, ktorá sa bez zautomatizovaného baliaceho stroja alebo linky nezaobíde. Vyznačuje sa väčším objemom, čo sa odráža aj na jej návine/hmotnosti.
ŠPAGÁTY TIP: Pri manipulácii s ručnou stretch fóliou odporúčame šikovný odvíjač ručnej stretch fólie, ktorý vám prácu s rolkou pri obmotávaní a balení veľkorozmerného nákladu značne uľahčí.
Hrúbka stretch fólie a jej návin
Možno ste to netušili, no stretch fólie sa vyrábajú v rôznych hrúbkach. Stretnete sa preto s fóliou s hrúbkou 12, 17, 20 a 23 mikrónov. Prečo to vôbec riešiť? Hrúbka fólie napovedá o jej pevnosti, vďaka čomu ľahšie určite jej bližšie použitie. Platí, že čím tenšia stretch fólia, tým nenáročnejšie balenie, ktoré si nevyžaduje takú fixáciu.
Pri návine fólie ide o informáciu, koľko metrov fólie je navinutých na jednom kotúči. Samozrejme, tým, že je fólia naťahovacia, pokojne môžete rátať s väčšou plochou, ktorú pomocou nej obalíte. Väčší návin sa používa pri strojom balení pomocou stretch fólie a menší je zase šikovnou voľbou na ručnú manipuláciu.
Tipy, ako vybrať najvhodnejšiu stretch fóliu
Keď už viete, aké rôzne možnosti vám stretch fólia vo svojich rôznych variantoch ponúka, nastala rozhodujúca chvíľa. Výber tej, ktorá bude vyhovovať vašim požiadavkám. Zhrnuli sme preto 5 najdôležitejších bodov, ktoré vám pomôžu, ak sa neviete rozhodnúť, ktorú fóliu vybrať.
- Vyberte hrúbku stretch fólie podľa hmotnosti a typu tovaru/produktov, ktoré plánujete baliť. Ak potrebujete lepšiu fixáciu a mechanickú ochranu, vyberajte hrubšiu fóliu.
- Vyberte fóliu s dostatočnou prieťažnosťou, ktorá vám nazančí, o koľko môžete natiahnuť stretch fóliu, aby sa vám nepretrhla (napríklad fóliu s prieťažnosťou 200 % môžete natiahnuť z jedného na tri metre). Platí teda, že čím vyššia prieťažnosť, tým efektívnejšie využitie materiálu.
- Porozmýšľajte, či je pre vás lepšie používať priesvitnú alebo čiernu stretch fóliu z dôvodu prehľadnosti a diskrétnosti obsahu balenia.
- Ak nebalíte zrovna 10 paliet denne, postačí vám ručná stretch fólia. V opačnom prípade sa vám oplatí zabezpečiť si strojovú, spolu s príslušným zariadením, samozrejme.
- Kalkukujte s ohľadom na efektivitu. Čím väčší návin, tým je cena za meter fólie obvykle nižšia. Pozor však na to, aby ste pri ručnej fólii nemali problém s jej manipuláciou.
Získali ste prehľad o stretch fóliách, ktorý ste potrebovali? V tom prípade veríme, že vám tieto informácie pomôžu pri efektívnejšom balení. Množstvo stretch fólií a doplnkov k nim nájdete v našom e-shope, stačí si už len vybrať.