Tkaná textília je vyhľadávanou agrotextíliou pre potreby záhradníčenia, ale aj poľnohospodárskeho pestovania plodín vo väčšom rozsahu. Ak sa však v produktoch a ich výhodách nevyznáte, môže sa ľahko stať, že si vyberiete nesprávnu agrotextíliu, prípadne by bola pre vaše potreby lepšia namiesto tkanej textílie skôr netkaná. Zaujíma vás viac? V tomto článku sa dozviete:
OBSAH
- Čo je tkaná textília?
- Aké má výhody a nevýhody tkaná textília?
- Na čo sa používa tkaná textília?
- Aký je rozdiel medzi tkanou a netkanou textíliou?
- Podľa čoho vybrať najlepšiu tkanú textíliu?
Čo je tkaná textília?
Tkaná textília je druh materiálu, ktorý nachádza veľké uplatnenie v poľnohospodárskej výrobe, ale aj v menšom meradla v záhradách úžitkového a okrasného charakteru. Bežne sa s ňou stretnete na poliach, kde slúži na mulčovanie alebo ochranu rastlín pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Aby boli dosiahnuté požadované vlastnosti, tkaná textília má rôzne varianty a hrúbku. Preto nie je jedno, aký typ si vyberiete. Rôzne druhy tkanej textílie spĺňajú rôzne funkcie, k tomu sa však dostaneme už o chvíľu.
Ak sa ale vrátime o krok späť, k výrobe tkanej textílie, možno vás bude zaujímať, že pozostáva prevažne z umelých vlákien a materiálov. Najčastejšie hovoríme o polypropyléne alebo polyetyléne. Priadza z týchto materiálov sa za pomoci strojov prepletá v pravidelnom vzore, výsledkom čoho je rôzne pevná a hrubá tkaná textília. Následne dochádza k rôznej povrchovej úprave, ktorá zabezpečuje ďalšie ochranné funkcie agrotextílie a zlepšuje jej životnosť.
Aké výhody a nevýhody má tkaná agrotextília?
Keďže ide o produkt, ktorý je vyrábaný za účelom ochrany rastlín a plodín počas ich pestovania, je jasné, že výhody prevyšujú nevýhody. To však neznamená, že neexistujú. Použitie tkanej textílie je vždy na zvážení, pretože v niektorých prípadoch nemusí byť tak efektívne, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a investícia do agrotextílie prevýši v konečnom dôsledku efektivitu tohto riešenia. To je však vždy veľmi individuálny pohľad. Prečo by vám teda tkaná textília mohla byť nápomocná?
Výhody tkanej textílie
Tkaná textília je pevná a odolná
Ako sme už vyššie spomenuli, tkaná textília pozostáva z umelých vlákien, ktoré sú spracované strojom. To zaručuje jej dostatočnú pevnosť, ktorá je ovplyvnená konkrétnym typom tkanej textílie, resp. aj jej hrúbkou. Pevnosť je ekvivalentom odolnosti, preto pri výbere zaváži najmä to, za akým účelom agrotextíliu potrebujete.
Tkaná textília je ideálne riešenie proti burine
Výhodou tkanej textílie je, že prekrývaním pôdy zabraňuje slnečnému žiareniu, vďaka ktorému rastie napríklad aj burina. Preto je voľbou mnohých záhradkárov aj pri zakladaní okrasných a úžitkových záhonov. Vybranú plochu záhonu jednoducho prekryjú tkanou textíliou a v mieste, kde plánujú vysadiť rastlinu, ju zase prederavia. Ak v záhrade používate proti burine rôzne postreky, je tkaná textília voľba, ako to riešiť ekologickejšie.
Tkaná textília udržiava vlhkosť v pôde
Pôsobením slnečného žiarenia sa zo zeme odparuje voda. To znamená, že ak pomocou tkanej textílie znížime jeho intenzitu, v pôde sa udrží väčšia vlhkosť. Vďaka tomu sa znižujú nároky na častú závlahu a celkové hospodárenie s vodou, ktoré v posledných rokoch nielen dáva zabrať, ale v mnohých regiónoch predstavuje dostupnosť vody veľký problém.
Tkaná textília do záhrady aj do agropriemyslu
Jednou z veľkých výhod tkanej textílie je jej univerzálne použitie. Preto sa nemusíte obávať, že by ste v prípade, ak si zadovážite z ekonomického dôvodu väčšie množstvo textílie, náhodou tohto pomocníka v záhrade alebo v rámci poľnohospodárskej výroby nevyužili. Na čo presnejšie, sa dočítate nižšie.
Nevýhody tkanej textílie
Aby sme misky váh trochu vyrovnali, okrem výhod tkanej agrotextílie je tu aj niekoľko nevýhod, ktoré by mohli váš výber ovplyvniť. Jednou z nich je práve cena, ktorá sa odvíja od typu tkanej textílie a taktiež jej gramáži (hrúbke). Platí však, že ak kúpite textíliu vo väčšom balení alebo návine, jej cena je v prepočte na meter štvorcový nižšia. Ďalšou nevýhodou môže byť väčšia hmotnosť tkanej textílie, ktorá sťažuje manipuláciu s ňou, čo je nevýhodou pri väčších projektoch alebo menej dostupnejších miestach.
NÁŠ TIP: Ak ste sa rozhodli použiť tkanú textíliu, nebuďte prekvapení, ak po závlahe alebo daždi ostane na fólii voda. Niektoré druhy tkanej textílie majú nižšiu priepustnosť z dôvodu vyššej gramáže alebo špeciálnej povrchovej úpravy, po kratšom čase alebo intenzívnejšom kontakte fólie s pôdou sa priepustnosť optimalizuje.
Na čo sa používa tkaná textília?
Ako ste už určite zaznamenali, tkaná textília nemá len jedno použitie. Ak sa rozhodnete kúpiť väčšie množstvo, napríklad v návine, môžete sa spoľahnúť, že ju využijete na viacero účelov. Na čo napríklad?
- ochranu proti burine
- pri zakladaní záhonov
- na mulčovanie
- ochranu pôdy pred koróziou
- separáciu rôznych vrstiev v záhonoch alebo pri krajinnej architektúre
- pod zámkovú dlažbu
- ochranu rastlín v prípade, ak čerstvú výsadbu prekvapia jarné mrazy
NÁŠ TIP: Ak potrebujete tkanú textíliu s vyššou pevnosťou, napríklad na mulčovanie alebo alebo pod zámkovú dlažbu, vyberajte si takú, ktorá má vyššiu pevnosť. Napríklad 100g/m2 alebo 130g/m2 a budete mať istotu, že po nej môžu bez obáv z porušenia jazdiť aj mechanizmy.
Aký je rozdiel medzi tkanou a netkanou textíliou?
Skôr, než sa pre kúpu tkanej textílie rozhodnete, je dôležité ozrejmiť si ešte jeden dôležitý detail. Nebola by pre vás lepšia možnosť použiť netkanú agrotextíliu? V čom je vlastne medzi nimi rozdiel?
Netkaná textília je už na pohľad jemnejšia a tenšia, ako tá tkaná. Obvykle sa stretnete s hrúbkou 19 alebo 50 g/m3, ktorá je vhodnejšia skôr na mulčovanie, ktoré nie je potrebné vystavovať ťažkej záťaži.
Okrem toho je netkaná textília obvykle priepustnejšia a ľahšie sa strihá do požadovaného rozmeru, nakoľko sa nestrapká. Jej veľkou nevýhodou však je, že sa rozpadá na menšie kúsky omnoho skôr, než by ste to mohli očakávať od tkanej agrotextílie. Kým jej životnosť je v priemere 5 – 10 rokov, tkaná agrotextília vydrží dlhšie.
Posledným rozdielom, ktorý môže zavážiť v prípade, ak sa rozhodujete medzi tkanou a netkanou textíliou, je farebné vyhotovenie. Kým netkané textílie obvykle nájdete v bielej a čiernej farbe, tkaná textília zapadne do prostredia omnoho prirodzenejšie, nakoľko je vyrábaná v odtieňoch zelenej a hnedej.
Podľa čoho vybrať najlepšiu tkanú textíliu?
Vybrať si tkanú textíliu vôbec nie je jednoduché. Základ je nájsť spoľahlivého dodávateľa, podľa toho, či potrebujete len menší rozmer do záhrady na jeden dva záhony alebo agrotextíliu, ktorá vám pomôže napríklad pri ochrane úrody v sade, na poli alebo v družstve. Čo všetko by ste mali zvážiť skôr, než si vyberiete tú najlepšiu práve pre vaše potreby?
Na aký účel tkanú textíliu potrebujete?
Ak hľadáte tkanú textíliu proti burine alebo inému neželanému porastu, vyberajte tkanú textíliu s vyššou gramážou, resp. hrubšiu. Vďaka tomu, že prepustí menej slnečného žiarenia, eliminuje rast zelene pod ňou. Podobne je to aj v prípade mulčovacej tkanej textílie, vďaka ktorej udržíte v záhonoch dostatok vlhkosti. Tenšia agrotextília sa používa skôr na ochranu plodín pre nepriazňou počasia.
Tkaná textília 100 g/m3 alebo akú hrúbku vlastne potrebujem?
Tenšie/ľahšie tkané textílie sú, ako sme spomenuli vhodnejšie do miest, kde potrebujete väčšiu mieru priepustnosti vody a nie je potrebné riešiť zvýšenú odolnosť a pevnosť textílie. V tomto prípade hovoríme o textíliách do 50 g/m3. Odolnejšie riešenie, do záhrady ako separačná vrstva alebo ako ochrana proti burine, je tkaná textília s gramážou okolo 100 g/m3. Do miest, kde očakávate maximálnu odolnosť agrotextílie, voľte radšej takú, ktorej hmotnosť presahuje 100 g/m3.
Je odolnosť tkanej textílie voči UV žiareniu dôležitá?
Kým na prvý pohľad môže byť odolnosť voči UV žiareniu zbytočným parametrom pri rozhodovaní sa, ktorú agrotextíliu si vybrať, zdanie klame. Ak viete, že bude textília vystavená priamemu UV žiareniu, napríklad v prípade prekrývania materiálu alebo úrody, je dôležité vedieť, že práve to znižuje životnosť a odolnosť tkanej textílie.
Rozmer, farba a cena tkanej textílie
Je logické, že pre väčšie plochy potrebujete riešiť tkanú textíliu v návinoch. Prípadne si zaobstarať celú rolku či balenie. Tie menšie nájdete bežne dostupné v už vopred narezaných rozmeroch, ktoré si môžete prispôsobiť presne podľa seba. Platí staré známe – čím väčšie balenie, tým nižšia cena v prepočte za meter štvorcový.
Nezabudnite však ani na farbu. Tkaná textília nemusí byť zákonite čierna. Pokojne môžete siahnuť po zelenej, ktoré lepšie zapadne do prírodného prostredia alebo záhrady. Prípadne bielu, ktorá sa hodí ako separačná vrstva pod okrasný štrk.
Nuž a napokon posledný parameter, ktorý rozhoduje vždy. Cena tkanej textílie sa odlišuje podľa všetkých vyššie spomenutých parametrov. Ak by však mala byť na úkor funkčnosti, rozhodne odporúčame hľadať kompromis. Prikloniť sa k cenovo nižšiemu variantu nesie so sebou riziko, že účel, pre ktorý ste tkanú textíliu kupovali, nemusí byť splnený. Stále si nie ste istý, ktorú zvoliť? Kontaktujte nás na info@spagaty.sk, poradíme vám alebo si vyberte z pohodlia domova či kancelárie online pokojne aj hneď.