Vlnitá lepenka je momentálne veľmi obľúbeným obalovým materiálom v mnohých e-shopoch, skladoch, vo výrobe a v predajniach. Prečo práve tento zvlnený kartón? Pri výbere obalového materiálu je dôležité zvážiť nielen ochranu produktov, ale aj efektivitu, náklady a ekologické aspekty, ktoré sa do spôsobu balenia produktov a zásielok dostávajú do popredia čoraz viac. Riešite práve tieto otázky? V tom prípade čítajte ďalej. V tomto článku sa dozviete:
- čo je to vlnitá lepenka a z čoho sa skladá,
- ako sa vyrába a aké sú jej vlastnosti,
- na čo je možné vlnitú lepenku využiť,
- či sa oplatí vlnitá lepenka v roli a aká je jej cena,
- podľa čoho vybrať vlnitú lepenku.
Čo je to vlnitá lepenka?
Vlnitá lepenka je kartónový obalový materiál zložený z dvoch základných vrstiev: obalu a vlnitého jadra. Pre tých, ktorí sa s vlnitou lepenku ešte nestretli, je lepšie predstaviť si ju ako taký sendvič – medzi dvoma hladkými vrstvami je zvlnený stred. Vonkajšie vrstvy tvoria hladký a pevný povrch, ktorý poskytuje ochranu pred vonkajšími faktormi a spevnenie, zatiaľ čo vlnité jadro dodáva materiálu istú mieru flexibility, pružnosti a odolnosti voči mechanickému poškodeniu.
Vlnitá lepenka výroba
Výroba vlnitej lepenky pozostáva z vytvorenia vnútornej a vonkajších vrstiev papiera. Vysvetlíme si ju na príklade výroby trojvrstvovej vlnitej lepenky. Ak sa zameriame na jej vlnité jadro, to vzniká v špeciálnom stroji, ktorý zvlnenie podľa požadovaných vlastností zabezpečí. Kým v úvodnej fáze papier prechádza dvoma ozubenými kolesami, následne je finálne zvlnenie zafixované tlakom. Už v tejto fáze sa na jednu hranu vĺn nanáša spoľahlivé lepidlo, pomocou ktorého sa vlnité jadro prilepí o vonkajšiu, hladkú vrstvu lepenky. V ďalšom kroku prichádza k prilepeniu druhej obalovej vrstvy a vlnitá lepenka je hotová. Tak prirodzene vzniká vlnitá lepenka v roliach. Po jej rezaní a rozdelení na požadované rozmery je vlnitá lepenka pripravená na použitie ako obalový materiál.
Z akého materiálu sa vlnitá lepenka vyrába?
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že z papiera. Nie je však celkom jedno, z akého. Kým vonkajšie vrstvy tvorí papier s rôznou gramážou, odolnosťou a taktiež vlastnosťami, vnútorný papier a spôsob jeho zvlnenia taktiež výrazne ovplyvňuje finálne vlastnosti vlnitej lepenky. V zásade rozoznávame 3 rôzne materiály:
- kraftliner,
- testliner
- a schrenz, takzvaný šedák.
Aký je medzi nimi rozdiel?
Kraftliner je vyrobený z nebielených celulózových vlákien, je hrubý a má hladký povrch. Poskytuje vysokú pevnosť a resistentnosť voči vlhkosti a taktiež odolnosť pri dlhodobejšom skladovaní. Keďže sa viac než z trištvrtiny skladá z buničiny, ide o najkvalitnejšiu vonkajšiu vrstvu vlnitej lepenky.
Testliner, jeho alternatíva, je vyrobený z recyklovaných vlákien alebo nových celulózových vlákien s pridaním škrobu. Zabezpečuje stabilné a pevné balenie, veľmi dobre absorbuje lepidlo, čo zjednodušuje výrobné procesy a poskytuje adekvátnu pevnosť vlnitému jadru lepenky.
Schrenz je o niečo tenší, vyrába sa z recyklovaného materiálu a často používa v kombinácii s testlinerom alebo inými materiálmi ako vnútorná vrstva vlnitej lepenky na posilnenie balenia a zlepšenie ochrany obsahu.
Aj v prípade vnútorného materiálu, z ktorého sa vlnitá lepenka vyrába, záleží na vlastnostiach a odolnosti, čo nakoniec zohráva rolu pri výbere vlnitej lepenky. Najčastejšie rozlišujeme medzi najkvalitnejšou polobuničinou, výberovým šedákom s prímesou škrobu pre vyššiu pevnosť a najmenej odolným typom vnútra vlnitej lepenky – šedákom.
Prečo je vlnitá lepenka taká obľúbená?
Dôvodov, prečo je vlnitá lepenka jedným z najpoužívanejších obalových materiálov, je hneď niekoľko.
Lepenka chráni pred mechanickým poškodením počas prepravy
Vlnitá lepenka, vďaka svojmu unikátnemu zloženiu, poskytuje vysokú úroveň ochrany pre rôzne druhy produktov. Hovoríme o potravinách, kozmetike, elektronike alebo spotrebných materiáloch akéhokoľvek druhu. Je to práve jej vlnitá štruktúra na štýl sendviču, čo dokáže absorbovať nárazy a vibrácie a chrániť tak obsah balenia pred poškodením počas manipulácie a prepravy.
Vlnitú lepenku môžete využiť na viacero spôsobov
Pomocou lepenky môžete baliť širokého spektrum produktov rôznej veľkosti a hmotnosti. Od drobného tovaru až po veľké a objemné predmety. Jej flexibilita a prispôsobivosť umožňujú vytvárať balenia na mieru pre rôzne formy a veľkosti produktov. Je však potrebné zohľadniť parametre obsahu aj pri výbere vhodnej lepenky.
Cena vlnitej lepenky vás nezruinuje
Vlnitá lepenka je relatívne cenovo dostupným obalovým materiálom, čo ju robí vhodnou alternatívou aj pre tých, ktorí zohľadňujú prísny rozpočet. Navyše, jej obrovskou výhodou je, že je použiteľná aj viackrát v prípade, ak nedôjde k jej poškodeniu. Výhodou voľbou pre väčšie e-shopy, výrobne alebo obchody je vlnitá lepenka v roliach.
Ekologická udržateľnosť je dnes dôležitá
Vlnitá lepenka sa vo veľkej miere vyrába z recyklovaných materiálov a je opätovne recyklovateľná. Vďaka tomu ju zaraďujeme medzi ekologické obalové materiály, ktoré vo výraznej miere znižujú negatívne dopady na naše životné prostredie a taktiež ich spracovanie v rámci odpadu.
Vlnitá lepenka ako reklama? Prečo nie
Rovnako, ako v prípade lepiacej pásky, aj vlnitú lepenku si môžete prispôsobiť v duchu vášho podnikania. Ako? Napríklad kreatívnou potlačou. S logom spoločnosti, návodom na použitie alebo akýmkoľvek iným personalizovaným spôsobom, vďaka ktorému u vás možno zákazník nakúpi opäť.
Na čo sa používa vlnitá lepenka?
Už vyššie sme spomenuli, že sa dá vlnitá lepenka použiť hneď na niekoľko účelov. Ideálne pre tých, ktorý na dennej báze pracujú v skladoch alebo balia tovar. Ak patríte k majiteľom predajní či e-shopov, prevádzkovateľom skladov alebo vedúcich pracovníkov výrobných hál, možno oceníte informáciu, že vlnitú lepenku môžete použiť napríklad na:
Balenie a ochrana tovaru v skladoch či počas prepravy
Vlnitá lepenka sa často používa na balenie a ochranu rôznych druhov tovaru počas skladovania, manipulácie a prepravy. Môže ísť o produkty, ako je napríklad elektronika, keramika, sklo, potraviny, oblečenie, knihy a ďalšie. Áno, čítate dobre, pokojne aj tie krehkejšie, ak sa vlnitá lepenka použije vhodne. Vďaka svojej štruktúre dokáže dostatočne tlmiť nárazy a zabrániť vniknutiu vonkajších vplyvom priamo do balenia. Ak máte k dispozícii vlnitú lepenku v roliach, môžete ju použiť pokojne aj na vystlanie vnútorného priestoru v krabici alebo inom druhu balenia a vytvoriť tak efektívnu a ekonomicky nenáročnú výplň.
Z vlnitej lepenky sa vyrábajú krabice a obaly
Vlnitá lepenka je základom pre výrobu rôznych druhov krabíc a obalových riešení. Či už sú to klasické krabice, špeciálne tvarované obaly alebo vlastnoručne vytvorené balenia na mieru pre konkrétne produkty. Napokon, ak sa pozriete na niektorú z krabíc vo vašej blízkosti, zrejme zistíte, že je vyrobená z vlnitej lepenky. Podľa toho, aký typ vlnitej lepenky sa použije, je možné presnejšie určiť odolnosť krabice a následne vybrať tú najvhodnejšiu, ktorá zabezpečí ochranu citlivým produktom a krehkému tovaru.
Prezentačné účely a DIY projekty
Možno ste to netušili, no vlnitá lepenka sa používa aj na doplnenie vystavovateľských stánkov a výrobu rôzneho prezentačného materiálu, ako sú napríklad makety alebo stojany. Jej pevnosť, dostupnosť a ľahkosť prinášajú široké možnosti, ako vytvoriť atraktivnu a profesionálnu prezentáciu s minimálnymi nákladmi. Okrem toho je vlnitá lepenka obľúbeným materiálom rôzne umelecké projekty a DIY (urob si sám) aktivity. Môže byť použitá na výrobu modelov, divadelných kulís, maľovanie, výzdobu a iné kreatívne nápady.
Ako vybrať kvalitnú vlnitú lepenku? Rozhoduje kvalita, balenie v roliach aj cena
Ak už viete, že je vlnitá lepenka tým správnym obalovým materiálom pre vás, nastáva dôležitá otázka. Ako vybrať vhodnú vlnitú lepenku, ktorá zodpovie vašim požiadavkám? Zhrnuli sme preto dôležité rady, podľa ktorých postupovať.
Zvážte kvalitu vlnitej lepenky
To znamená hneď niekoľko dôležitých ukazovateľov, ktoré hovoria o jej pevnosti a odolnosti. Prvý z nich je takzvaný Edge Crush Test (ECT), ktorý sa používa na meranie pevnosti vlnitej lepenky v rôznych smeroch, konkrétne v smere hrany balenia. Je dôležitý najmä v prípade, ak plánujete jednotlivé krabice z vlnitej lepenky ďalej stohovať. Tento test sa používa na určenie schopnosti vlnitej lepenky odolať tlaku na hrane balenia a odhaliť, ako dobre je schopná udržať svoju štruktúru a ochrániť obsah balenia.
Ako prebieha ECT test?
Proces testovania spočíva v tom, že vzorky vlnitej lepenky sa umiestnia do zariadenia, ktoré aplikuje postupne zvyšujúci sa tlak na hrany vzorky. Tlak sa zvyšuje, kým sa nezistí bod, kedy vzorka sa zhromaždí a posunie sa mimo roviny horizontálneho čelného lisu. Tento bod označuje maximálnu pevnosť hrany vzorky, ktorá je následne meraná v kilopondoch na palec (lbs/in) alebo v kilogramoch na centimeter (kg/cm).
Na meranie maximálneho tlaku, ktorý dokáže spôsobiť prederavenie lepenky, sa používa takzvaný Bursting Strength Test. Proces testovania zahŕňa umiestnenie vzorky materiálu do špeciálneho zariadenia, ktoré aplikuje zvyšujúci sa tlak na vzorke, až kým nedôjde k jej porušeniu. Hodnota burst strength sa potom meria v jednotkách tlaku, ako napríklad v librách na štvorcový palec (lbs/in²) alebo v kilopascaloch (kPa).
Koľko má vlnitá lepenka vrstiev?
Na kvalitu a odolnosť vlnitej lepenky vplýva taktiež materiál, z ktorého sú jednotlivé vrstvy vyhotovené (viď vyššie) a taktiež ich počet. Nie je totiž lepenka ako lepenka. Tá jednoduchá má 2 (jednu hladkú a jednu vlnitú) alebo 3 vrstvy (dve hladké na okrajoch a vnútornú vlnitú). Existujú však aj odolnejšie päťvrstvové lepenky alebo krabice z niech, ktoré majú o jednu hladkú a vlnitú vrstvu naviac a sú spoľahlivé napríklad v prípade, ak plánujete sťahovanie či ukladanie balíkov na palety. Najodolnejší typ – takzvaná sedemvrstvová vlnitá lepenka sa používa pre obzvlášť ťažký obsah balenia alebo natoľko krehký, že potrebuje špeciálnu ochranu. Dôležitý faktor, ktorý hovorí o vlastnostiach lepenky, je aj typ zvlnenia strednej alebo stredných vrstiev. Vnútorná vlna totiž môže byť rôzne vysoká a hustá. Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov je možné vrstvy rôznej intenzity a výšky aj kombinovať.
Vlnitá lepenka v roliach. Aké má výhody?
Možno ste sa už stretli s praktickým spôsobom balenia samotnej vlnitej lepenky – v roliach. Napríklad v menšom 10 metrovom návine alebo pokojne aj ekonomickejšom 100 metrovom návine. Takéto balenie má navyše hneď niekoľko výhod:
- flexibilita,
- dostupná cena,
- jednoduchá manipulácia,
- pohodlné skladovanie,
- možnosť individuálneho prispôsobenia,
- kontrola spotreby materiálu,
- prehľad o skladových množstvách.
A to je naozaj množstvo dôvodov, prečo si by vlnitá lepenka, ideálne v roliach, nemala chýbať ani vo vašom sklade alebo obchode. Veríme, že vám tento článok priniesol množstvo zaujímavých informácií a pomohol pri výbere vhodnej vlnitej lepenky.