Viazacie pásky sa používajú pri balení a uchytení tovaru alebo balíkov ako alternatíva klasickej pásky či špagátu. Sú pevné, ekonomicky dostupné a výborne sa s nimi manipuluje. A hoci má tento spôsob upevnenia a zviazania predmetov veľké množstvo výhod, len máloktorý obchodník, skladník alebo majiteľ e-shopu ich používa. Ak sa k nim radíte aj vy, možno po prečítaní nasledujúcich informácií zmeníte svoj názor. Ako využiť potenciál viazacej pásky naplno?
Využitie viazacej pásky
Keďže majú viazacie pásky špecifické vlastnosti, možno ich použiť na oveľa väčší rozsah úkonov, než v prípade lepiacich pások. Najčastejšie sa používajú na:
- balenie balíkov,
- upevnenie nastohovaného tovaru alebo predmetov,
- uchytenie,
- zaistenie nákladu na palete,
- akékoľvek iné páskovanie podľa potreby.
Preto sú viazacie pásky spoľahlivým doplnkom v balení v rôznych e-shopoch, v logistických centrách alebo napríklad aj v skladoch, kde nachádzajú využitie v rámci prepravných procesov. Viazacie pásky vďaka svojej pevnosti spoľahlivo zabezpečia pevné previazanie, aby sa obsahu balíka alebo palety ani počas manipulácie nestalo, že sa rozsype.
Výhody viazacích pások
Už sme načrtli, že najväčšou výhodou viazacích pások je ich pevnosť, najmä, ak ich porovnáme s klasickou lepiacou páskou. Viazacie pásky však prinášajú väčšie množstvo benefitov, než by ste na prvý pohľad povedali. Ktoré sú to?
S viazacími páskami sa jednoducho manipuluje
Manipulácia s viazacou páskou v prvom rade závisí od toho, aký typ pásky sa používa a taktiež na aký účel ju práve potrebujete. Vďaka tenkému prúžku sa viazacia páska priloží k povrchu kartónu, takže sa nemôže zarezať do baleného tovaru, ako je to napríklad v prípade špagátu. Veľkou výhodou je, že po upevnení zatavením alebo zalepením ju nie je už možné od kartónu odstrániť bez poškodenia.
Vráťme sa ale späť k manipulácii s páskou. Na páskovanie sa najčastejšie používajú ručné alebo automatické páskovače, ktoré sú vhodné pre rôzne typy viazacích pások. Okrem toho je na trhu veľké množstvo odvíjačov viazacích pások na spôsob praktického vozíku, vďaka ktorým sa môžete voľne pohybovať a aj veľké baly pásky prenášať kamkoľvek potrebujete. Nepostrádateľným pomocníkom, ktorý celý spoj upevní a dotiahne viazanie do zdarného konca je páskovacie zariadenie alebo napínač na viazaciu pásku. Na upevnenie plastových viazacích pások sa používajú napríklad aj drôtené spony, ktoré sú však upravné voči prípadnému skorodovaniu.
Iný typ manipulácie zase vyžadujú oceľové viazacie pásky. Tie sa používajú na páskovanie ťažkých predmetov na paletách alebo upevnenie o konštrukčné prvky. Často sa s nimi stretnete napríklad v skladoch stavebnín, kde sú nepostrádateľné pri upevňovaní stavebného materiálu. Oceľové pásky sa upevňujú prelisovaním alebo špeciálnou sponou.
Viazacie pásky sú cenovo výhodné
Ak si zvážime všetky výhody viazacích pások, najmä ich pevnosť, ide o naozaj dostupný spôsob, ako zabezpečiť balenie, skladovanie a následnú manipuláciu či prepravu tovaru bez jeho poškodenia. V prípade veľkých skladov alebo spoločností, ktoré viazacie pásky využívajú vo veľkom na dennej báze, sú navyše ekonomicky výhodné balenia vo veľkých návinoch. Keďže je materiál na výrobu klasických plastových viazacích pások pomerne lacný, obstarávacia cena viazacej pásky je taktiež nízka.
Pevné viazanie tovaru aj balíkov pomocou viazacích pások
Spoľahlivé upevnenie celého balenia alebo palety je základ. Napokon, kto by chcel, aby sa mu počas manipulácie s vysokozdvižným vozíkom náklad na palete rozsypal na drobné? Podobne je to aj v prípade balenia balíkov. Najmä, ak posielate tovar, ktorý potrebujete naozaj bezpečne zaistiť alebo sa ubezpečiť, že sa zásielku nepodarí otvoriť či narušiť počas prepravy len tak. O bezpečnom skladovaní pri stohovaní stavebného materiálu alebo iných ťažkých predmetov ani nehovoriac. S viazacími páskami však nemusíte mať obavy ani v jednom z uvedených prípadov.
Viazacie pásky majú široké využitie a sú flexibilné
Stačí ak raz objavíte ich výhody a vyskúšate si praktickú manipuláciu s nimi a zaručene prídete na veľké množstvo príkladov, kedy vám v sklade alebo na prevádzke či predajni môžu byť pásky nápomocné. Okrem toho môžete využívať viaceré ich obmeny alebo typy, podľa toho, ktorý sa vám viac hodí. Veľkým benefitom je rýchlosť viazania, vďaka ktorej môžete zefektívniť procesy pri balení alebo logistike v skladových priestoroch.
Viazacie pásky plastové: PP a PET pásky. Aké typy máte na výber?
V ponuke obchodov s obalovým materiálom nájdete niekoľko druhov viazacích pások. Rozdiel medzi nimi je najmä v materiáloch, z ktorých sú vyrobené. Tie ich následne predurčujú na konkrétnejšie využitie. Okrem toho je rozhodujúca šírka pásky (v prípade plastových viazacích pások) alebo návin. Ktoré patria medzi najčastejšie používané?
Viazacia páska PP (polypropylénová)
Viazacia páska z polypropylénu má nízku hmotnosť, ale zároveň je dostatočne pevná. Ak by sme ju porovnali s kovovými viazacími páskami platí, že medzi jej výhody môžeme zaradiť to, že nekoroduje (potenciálne poškodenie materiálu). Zatavené oblé hrany zároveň eliminujú riziko zarezania sa do obalu, čím nehrozí poškodenie tovaru alebo materiálu v ňom. PP viazaciu pásku možno navyše spájať s rôznym typom spojenia – kovovými alebo plastovými sponami, zatavením alebo ultrazvukom.
Aj z dizajnového hľadiska majú pp viazacie pásky navrch. V ponuke obchodov nájdete rôznu farebnú škálu, čo umožňuje napríklad pásky od seba jednoducho odlíšiť alebo dokonca zladiť so svojim brandom či balením. Veľkým benefitom je navyše cenová dostupnosť a efektivita práce s viazacími páskami. Najčastejšie sa pp viazacie pásky používajú na páskovanie krabíc, tlačovín a paliet. Navyše sú plne recyklovateľné.
Viazacia PET páska
Druhým, veľmi obľúbeným typom viazacích pások sú PET pásky. Sú vyrobené z extrudovaného polyesteru, čo im otvára možnosti na široké využitie. Pri upevňovaní tovaru, balení alebo viazaní. Keďže je možné využívať ich vo viacerých typoch viazacích mechanizmov, zaručene si nájdu stabilné miesto a praktické využitie v sklade alebo logistickom centre.
Aj napriek na pohľad tenkému vyhotoveniu ponúkajú PET pásky dostatočne stabilné upevnenie, vďaka čomu sa používajú aj na zložitejší transport materiálu. Keďže sú dokonca pevnejšie, než viazacie pásky z polypropylénu, páskuje sa s nimi aj ťažký materiál ako drevo, tehla alebo kameň (dokonca ich možno použiť aj ako náhradu za nákladnejšiu oceľovú pásku). Veľkou výhodou je minimálna hmotnosť, pretože tak zbytočne nezvyšujú váhu balíkov a zásielok. Aj PET pásky možno spájať rôznym spôsobom – zatavením teplom alebo sponami na to určenými.
Ako ste práve určite zistili, viazacie pásky ponúkajú naozaj širokú škálu možností, ako pevne a spoľahlivo zabezpečiť tovar či balíky aj v prípade náročnejšieho transportu alebo požiadaviek na ochranu ich obsahu. Navyše sú skvelým pomocníkom v každom sklade alebo na prevádzke, kde potrebujete stabilne zviazať materiál či tovar tak, aby ho nebolo možné pri bežnej manipulácii porušiť a rozdeliť.
Veríme, že vám tieto informácie priniesli dostatok vedomostí o tom, pre ktorú viazaciu pásku sa rozhodnúť. Ak si však nie ste istí, pokojne nás kontaktujte a my vám pri výbere poradíme.